Sygnaliści

Procedura dokonywania zgłoszeń przez sygnalistów w Astek Polska

Cele

Celem niniejszej procedury jest wprowadzenie systemu umożliwiającego zgłaszania dostrzeżonych nieprawidłowości w spółce ASTEK Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej również: „Spółka”) w oparciu o obowiązujące przepisy, w szczególności Ustawę o Ochronie Sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.

Zadaniem systemu zgłaszania nieprawidłowości wprowadzonego w Spółce jest umożliwienie pracownikom, współpracownikom oraz potencjalnym pracownikom lub współpracownikom dobrowolnego informowania – w dobrej wierze, o nieprawidłowościach (wyraźnie dostrzegalnych lub takich, co do zaistnienia których zachodzi uzasadnione podejrzenie), które doprowadzają lub mogą doprowadzić do naruszenia prawa, w zakresie nieprawidłowości przewidzianych w niniejszej procedurze.

Zastosowanie

Procedura ta ma zastosowanie do:

  1. wszystkich pracowników (w tym pracowników tymczasowych) i współpracowników Spółki,
  2. prokurentów,
  3. wspólników,
  4. stażystów, praktykantów, wolontariuszy
  5. osób fizycznych, o których mowa w niniejszym punkcie powyżej, w przypadku powzięcia wiedzy o nieprawidłowościach przewidzianych w niniejszej procedurze, uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w Spółce lub na rzecz Spółki, lub już po ich ustaniu.

Dokumenty źródłowe i powiązane

Dokumenty wykorzystane przy sporządzaniu niniejszego dokumentu.

Sygnatura
Tytuł dokumentu
Odniesienie
ISO 9001 Systemy zarządzania jakością – Wymagania PN EN ISO 9001
ISO 27001 Technologie informacyjne — Techniki bezpieczeństwa — Systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji — Wymagania Norma NF ISO/IEC 27001
  Nadzór nad dokumentami i rejestrami ZSZ-000014-ISO-PROC
  Ustawa o Ochronie Sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r. Dz. U z 2024 r. poz. 928
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)  
DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii  
Termin
Znaczenie
Spółka Astek Polska sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy: 00-133) przy al. Jana Pawła II 22, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000271963, NIP 521-342-02-14, REGON 140795979, posiadającą status dużego przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

 

Sygnalista Osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia, bez bezpośredniej rekompensaty finansowej i w dobrej wierze, informacje dotyczące przestępstwa, wykroczenia, zagrożenia lub szkody dla interesu publicznego, naruszenia lub próby ukrycia naruszenia zobowiązania międzynarodowego należycie ratyfikowanego lub zatwierdzonego przez Polskę lub jednostronnego aktu organizacji międzynarodowej podjętego na podstawie takiego zobowiązania, Prawa Unii Europejskiej, prawa lub rozporządzenie.

 

Działania następcze Należy przez to rozumieć działanie podjęte przez Spółkę w celu oceny prawdziwości informacji zawartych w zgłoszeniu oraz w celu przeciwdziałania naruszeniu prawa będącemu przedmiotem zgłoszenia, w szczególności przez postępowanie wyjaśniające, wniesienie oskarżenia, działanie podjęte w celu odzyskania środków finansowych lub zamknięcie procedury realizowanej w ramach wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.

 

Działania odwetowe Należy przez to rozumieć bezpośrednie lub pośrednie działanie lub zaniechanie w kontekście związanym z pracą i współpracą, które jest spowodowane zgłoszeniem lub ujawnieniem i które narusza lub może naruszyć prawa sygnalisty lub wyrządza lub może wyrządzić nieuzasadnioną szkodę sygnaliście, w tym bezpodstawne inicjowanie postępowań przeciwko sygnaliście.

 

Informacji o naruszeniu prawa Należy przez to rozumieć informację, w tym uzasadnione podejrzenie dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w Spółce, w którym sygnalista uczestniczył w procesie rekrutacji lub innych negocjacji poprzedzających zawarcie umowy, pracuje, współpracuje lub pracował, współpracował, z którym sygnalista utrzymuje lub utrzymywał kontakt w kontekście związanym z pracą, współpracą lub informację dotyczącą próby ukrycia takiego naruszenia prawa.

 

Informacja zwrotna Należy przez to rozumieć przekazaną sygnaliście informację na temat planowanych lub podjętych działań następczych i powodów takich działań lub informacji o braku naruszenia w myśl w zakresu nieprawidłowości przewidzianych w niniejszej procedurze
Osoba, której dotyczy zgłoszenie Należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, wskazaną w zgłoszeniu jako osoba, która dopuściła się naruszenia prawa, lub jako osoba, z którą osoba, która dopuściła się naruszenia prawa, jest powiązana.

 

Osoba pomagająca w dokonaniu zgłoszenia Należy przez to rozumieć osobę fizyczną, która pomaga sygnaliście w zgłoszeniu w kontekście związanym z pracą, współpracą i której pomoc nie powinna zostać ujawniona.

 

Komitet ds. Nieprawidłowości Komitet składający się z pracowników i współpracowników Spółki zobowiązany do rozpatrywania zgłoszonych nieprawidłowości w ramach niniejszej procedury.

 

Zgłoszenie wewnętrzne Należy przez to rozumieć zgłoszenie przekazane Spółce w ramach niniejszej procedury.

 

Zgłoszenie zewnętrzne Należy przez to rozumieć zgłoszenie o naruszeniu prawa przekazane Rzecznikowi Praw Obywatela albo organowi publicznemu.

 

Ustawa Ustawa o Ochronie Sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.