Od czego zależy wynagrodzenie w branży IT w 2022 roku?
Branża IT zdecydowanie należy do jednej z najszybciej rozwijających się na świecie. Charakteryzuje się zarówno rosnącą liczbą dostępnych miejsc pracy, jak i zwiększającą się wysokością wynagrodzenia pracowników. Można uznać ją za świetny pomysł na karierę zawodową, która niosąc za sobą stabilizację finansową oraz dostępność miejsc pracy doprowadzi do osiągniecia spokojnego i satysfakcjonującego życia.
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii co chwilę powstają nowe stanowiska pracy, specjalizacje i wersję języków programowania. Te i wiele innych czynników powodują, że w branży IT możemy spodziewać się dość szerokich widełek płacowych.
Od czego może zależeć wysokość średnich zarobków specjalisty w polskiej branży IT w 2022 roku?
Zobacz oferty pracy od ASTEK Polska
-
Specjalizacja
Pierwszym czynnikiem, który determinuje wysokość wynagrodzeń specjalistów IT jest obejmowane przez nich stanowisko, a dokładnie mówiąc specjalizacja. Na najbardziej „opłacalne” miesięczne wynagrodzenie mogą liczyć:
- Specjaliści od cyberbezpieczeństwa,
- Programiści aplikacji mobilnych Android i iOS,
- Specjaliści rozwiązań chmurowych np. DevOps,
- Specjaliści Big Data,
- Programiści Java developer, C# czy Python developer.
Nieco niższe zarobki oferowane są dla testerów manualnych, analityków biznesowych czy PMO. Najniższe wynagrodzenie w branży IT należy do pracowników help desków czy specjalistów obejmujących juniorskie stanowiska – niezależnie od specjalizacji.
2. Znajomość programów
Twoje ewentualne zarobki z pewnością będą rosły, jeśli będziesz na bieżąco z najnowszymi technologiami i wersjami programów. Ciągłe poszerzanie i aktualizowanie swojej wiedzy i umiejętności jest konieczne w tej branży, zwłaszcza jeśli chcesz pozostać w czołówce najlepiej zarabiających specjalistów na tym rynku pracy.
Poza znajomością najnowszej wersji oprogramowania, w której specjalizujesz się na co dzień dobrze widziana i oczywiście należycie wynagradzana jest także znajomości więcej niż jednej technologii np. dwóch języków programowania np.:
- Java + JavaScript,
- .Net + JavaScript,
- React + .Net,
- React + Angular.
3. Doświadczanie
Im większe jest Twoje doświadczenie na danym stanowisku, tym bardziej możesz liczyć na otrzymanie wyższego wynagrodzenia. Opanowanie znajomości danej technologii czy języka programowania i stałe jej aktualizowanie jest niezwykle cenione w przez pracodawców. Potwierdza to fakt, że to właśnie seniorzy zarabiają najwięcej. Co więcej nie mają oni najmniejszego problemu, aby zmienić pracodawcę. Najlepsi, codziennie otrzymują wiadomości od headhunterow oferujących im rozpoczęcie nowej pracy.
Choć początki dla juniorów bywają trudne i nie każdy chce dać im szanse, warto wytrwać w tej branży, by już za kilka lat cieszyć się atrakcyjnych wynagrodzeniem i stabilnym zatrudnieniem.
Trzeba mieć świadomość, że nie sam staż pracy determinuje o obejmowanym stanowisku, ale przede wszystkim doświadczenie projektowe, samodzielność czy posiadane portfolio.
W tym podpunkcie nie powinniśmy pomijać kwestii związanej z doświadczeniem rozumianym jako branża. W swojej karierze możesz trafić na takich pracodawców, którzy poszukują specjalistów posiadających doświadczenie informatyczne czy programistyczne w pracy dla konkretnej branży np. bankowej, medycznej czy automotive.
Nie masz doświadczenia w pracy w branży IT? Dowiedz się jak to zmienić.
4. Lokalizacja firmy
Nie od dziś wiadomo, że duże miasta oferują więcej możliwości zawodowych i wyższe średnie zarobki. I w tym przypadku nie jest inaczej. Firmy mieszczące się w największych miastach Polski, pomimo że mierzą się większą konkurencją, to mają znacznie więcej klientów. To wpływa na wysokość osiąganego przez nie przychodu, a co za tym idzie wysokość oferowanych zarobków dla pracowników. Dlatego zdecydowanie więcej zarabia się w dużych miastach jak Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Katowice czy Wrocław.
Do tego dochodzi fakt, że Polska jest atrakcyjnych miejscem na inwestycje biznesowe, dlatego tak wiele firm spoza naszego kraju lokuje tutaj swoje oddziały. Duże firmy z zagranicznych kapitałem mają często możliwość oferowania wyższego wynagrodzenia.
To o czym warto wspomnieć to jedna z konsekwencji pandemii Koronawirusa (COVID-19) – otwartość na pracę zdalną. Nowa rzeczywistość sprawiła, że przy odpowiedniej znajomości języka obcego można pracować dla pracodawcy z zagranicy, mieszkając dalej w Polsce. Praca dla dużych, zachodnich przedsiębiorstw i zarabianie w ichniejszej walucie np. w euro czy dolarach w przeliczeniu na złotówki, może okazać się jedną z lepszych decyzji zawodowych.
5. Rodzaj umowy
Wysokość zarobków osiąganych przez specjalistów IT zależy również od kwestii związanych z rodzajem umowy wiążącej ich z danym pracodawcom. Do najczęściej spotykanych należy umowa o pracę oraz kontrakt B2B (z ang. business to business). Jak wiadomo oba rodzaje mają swoje zalety. O jakich mowa i co się bardziej opłaca?
Zalety umowy o pracę:
- benefity pozapłacowe jak np. opieka medyczna, karta sportowa, dofinansowanie do wakacji, bezpłatne szkolenia,
- płatny urlop wypoczynkowy,
- płaty urlop zdrowotny.
Wyżej wymienione przykłady oczywiście zdarzają się również na kontakcie B2B, ale znacznie rzadziej i zależą od woli pracodawcy. Bez wątpienia możliwość skorzystania z nich wedle potrzeby pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy i nerwów.
Zalety umowy B2B:
- większa elastyczność dotycząca czasu i miejsca pracy (o ile pracodawca nie wymaga doprecyzowania tych kwestii indywidualnie w umowie),
- możliwość podjęcia współpracy z kilkoma klientami (o ile w umowie nie zostaje wspomniany zakaz),
- dofinansowania, ulgi, dotacje oferowane przez państwo lub Unię Europejską,
- możliwość odliczania wydatków od uzyskiwanych przychodów.
Jaka jest więc odpowiedź na zadane powyżej pytanie? „To zależy”. Nie dla każdego poprawną odpowiedzią będzie ta, gdzie fizycznie otrzymana wypłata na konto będzie wyższa. Chociażby dlatego, że ciężko wycenić np. spokój czy niezależność, dlatego każdy powinien samodzielnie ocenić co jest dla niego atrakcyjniejszą formą współpracy.
Zobacz oferty pracy od ASTEK Polska
Można podsumować, że praca w IT dla wielu może oznaczać zupełnie inne zarobki. Z pozoru podobni do siebie specjaliści mogą otrzymać inne warunki pracy. Dzieję się tak z powodu wielu czynników wpływających na wysokość zarobków. Bez wątpienia jednak praca w IT to dobry i bezpieczny krok do osiągnięcia satysfakcjonującego życia zawodowego.
Zobacz inne nasze artykuły
Grow with Astek! Sebastian Cegiełka
Sebastian Cegiełka, człowiek o wielu pasjach, opowiada o swojej zawodowej podróży, która zaczęła się od biotechnologii, a dziś rozwija…
Grow with Astek! Paweł Prusko
W dzisiejszym artykule rozmawiamy z Pawłem, specjalistą w dziedzinie UX i wizualizacji danych, który pracuje obecnie w firmie Roche….
Jak wspierać i motywować zespół Agile?
Czy motywowanie zespołów Agile to łatwa sztuka? Czy wystarczy tylko kilka miłych słów, parę bonusów i odrobina wdzięczności? W…