2 marca, 2023

Praca zdalna – wady i zalety

Kobieta z laptopem w domu - praca zdalna

Wydaje się, że model pracy zdalnej na dobre staje się standardem na rynku pracy. Choć jej początek ma źródło znacznie wcześniej niż wybuch pandemii koronowirusa (COVID-19), to właśnie lockdown rozpowszechnił tę formę wykonywania pracy w wielu branżach. Aktualnie w Polsce wciąż trwają prace nad wprowadzeniem definicji pracy zdalnej na stałe do Kodeksu pracy. Obecnie posługujemy się definicją, która została wprowadzona właśnie z powodu zagrożenia epidemicznego.

Według tej definicji praca zdalna polega na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym, pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Praca zdalna otworzyła okno na świat. Dała możliwość wykonywania obowiązków zawodowych zarówno w domu, jak i w dowolnym miejscu na świecie. Niektórych jednak nie satysfakcjonuje. Widzą w niej zagrożenia i niedociągnięcia.

Jakie zalety i wady wiążą się z tą formą pracy?

Chcesz wiedzieć jak wygląda praca w IT? Przeczytaj artykuł.

Największe zalety pracy zdalnej

Korzyści z pracy zdalnej jest naprawdę wiele. Dzięki „pracy z domu” możesz zyskać oszczędność czasu, pieniędzy i elastyczność każdego dnia. Nowa rzeczywistość wciąż pokazuje nam dobre strony pracy zdalnej, do których możemy zaliczyć:

  • Oszczędność pieniędzy – w dobie szalejącej inflacji i wciąż rosnących cen paliw możliwość pozostania w swoich czterech kątach wydaje się być idealnym rozwiązaniem.
  • Oszczędność czasu – nie zawsze dojazd do pracy zajmuje tylko chwilę. Często, zwłaszcza w dużych miastach jak np. Warszawa, dojazd z jednego krańca, na drugi może zająć kilkadziesiąt minut. W godzinach szczytu nawet ponad godzinę. Mnożąc ten czas razy dwa, biorąc pod uwagę powrót do domu, wychodzi kawał zmarnowanego czasu.
  • (Często) możliwość pracowania z dowolnego miejsca w kraju i na świecie – wielu pracodawców jest otwartych na pracę zdalną pod warunkiem wykonywania jej w granicach kraju, ale coraz częściej można usłyszeć o tzw. workation – czyli praco-wakacjach. Polega on na pracowaniu z dowolnego miejsca na świecie. Częstym wyborem są ciepłe kraje, gdzie po pracy można udać się na plażę lub eksplorować nowy zakątek świata.
  • Zadowolenie z pracy – pracownicy, mający wybór formy pracy jaka im odpowiada, są znaczenie bardziej zadowoleni z tego co robią i dla kogo pracują. Możliwość wyboru pokazuje, że pracodawca darzy szacunkiem pracownika i niezależnie, gdzie pracuje, wierzy, że wypełnia on swoje obowiązki na najwyższym poziomie.

Szukasz ofert pracy w IT z pracą zdalną? Sprawdź oferty w ASTEK Polska.

Największe wady pracy zdalnej

Praca zdalna ma też dla wielu swoje minusy. Nie każdy bowiem ma odpowiednie warunki, gdzie w ciszy i spokoju może skupić się tylko na swoich obowiązkach. Czasem warunki są odpowiednie, ale na tyle przywykliśmy do codziennego kontaktu ze współpracownikami, że wizja spędzenia samotnie ośmiu godzin wydaje się nie do zniesienia. Jakie mogą być wady i negatywne konsekwencje pracy zdalnej?

  • Brak kontaktu ze współpracownikami – odizolowanie się od współpracowników, z którymi często nawiązujemy także relacje koleżeńskie może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie na co dzień. Relacje międzyludzkie są bardzo ważne, również w pracy. To dzięki poczuciu, że pracujemy zespołowo i możemy wspierać się w trudnych projektach, czas w pracy mija nam szybciej i w przyjemnej atmosferze. Dla wielu rezygnacja z tej szansy zwiększa poczucie osamotnienia i odczuwanego stresu.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Mamy na to sposób.

  • Trudne warunki domowe – to nie tylko złe światło, hałas zza ściany czy brak „swojego stanowiska pracy”. Często są to dzieci, którym coś dolega, partner, również pracujący zdalnie czy nasz pupil szukający atencji. Abyśmy mogli w pełni skupić się na obowiązkach zawodowych potrzebujemy spełnienia kilku warunków. Bez tego jakość wykonywanej pracy drastycznie spada, a my mamy poczucie, że powinniśmy więcej, lepiej. Długotrwałe poczucie winy czy brak satysfakcji z siebie może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet depresji.
  • Zacieranie się granicy pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym – pracując, gotując posiłki, posiadając hobby, które wykonujemy w domu – to wszystko może sprawić, że gubimy się w naszej rzeczywistości. Pracując zdalnie trzeba wyznaczyć sobie granicę pomiędzy czasem w pracy, a czasem prywatnym. Choć nie jest to łatwe, ponieważ nie zmieniamy otoczenia, jest bardzo ważne, aby nakreślić jasne granice np. ramy czasowe.
  • Problemy z samodyscypliną – praca zdalna z pewnością wymaga znalezienia w sobie pokładów motywacji i samodyscypliny. Przez cały dzień pracy to ty kontrolujesz swoje działania i decydujesz czemu poświęcisz czas. Mimo zdalnego kontaktu z przełożonym, ostatecznie to od Ciebie zależy co i z jakim zaangażowaniem wykonasz. Praca zdalna to prawdziwy test dla osób, które lepiej funkcjonują „prowadzone za rękę”.

Chcesz zadbać o swój work-life balance? Przeczytaj jak to zrobić.

Jak zwiększyć swoją produktywność podczas home office?

Praca zdalna wymaga od nas dobrej organizacji pracy własnej. W tym przypadku musimy włożyć więcej energii by wykonywać pracę na wysokim poziomie, jednocześnie zachowując work-life balance. Aby żyć w harmonii warto wdrożyć na co dzień kilka zasad. Poniżej przykłady:

  • Wstań wcześniej – nie nastawiaj budzika 5 minut przed rozpoczęciem pracy. Mimo, że dojście do komputera to zaledwie kilka kroków powinieneś dać sobie czas na rozbudzenie się i przygotowanie się do pracy. Przed jej rozpoczęciem zjedz śniadanie, pościel łóżko i jeśli masz taką możliwość udaj się pracować do innego pomieszczenia niż to, w którym śpisz.
  • Uporządkuj miejsce pracy – praca w bałaganie nie sprzyja kreatywności i efektywności. Uporządkuj miejsce, w którym spędzasz swój czas pracy. Postaraj się, aby nic nie rozpraszało Twojej uwagi. Swoje stanowisko pracy przygotuj dzień wcześniej, abyś kolejnego dnia nie musiał rozpoczynać od jego sprzątania.
  • Zadbaj o swój komfort – Zainwestuj w wygodne krzesło, które pomoże Ci utrzymać prostą postawę. Zakup także biurko, które będzie miało odpowiednią wysokość i wielkość. Znajdź w mieszkaniu miejsce z dostępem do naturalnego światła. Co godzinę poświeć kilka minut na ćwiczenia rozciągające całe ciało.
  • Work-life balance – czy to praca w biurze czy w domu, czas pracy jest ten sam. W trakcie wykonywania obowiązków zawodowych nie zajmuj się prywatnym załatwianiem spraw, jak telefon do znajomego czy sprzątanie mieszkania. Po zakończeniu pracy wyłącz komputer i nie sprawdzaj każdego e-maila przychodzącego na Twoją skrzynkę.

Jak widać praca zdalna bywa niekiedy tematem kontrowersyjnym. Ile osób, tyle opinii. Być może kompromisem pomiędzy home office, a pracą biurową jest właśnie praca hybrydowa, która staje się coraz częstszą propozycją od pracodawców. Przybierać może ona rożne formy, np. praca z biura 2-3 razy w każdym tygodniu, bądź pełen tydzień pracy w biurze, a kolejny z domu. Kombinacji jest wiele, a pracodawcy stali się bardziej elastyczni i otwarci na wymagania pracowników co do tego modelu pracy. Koniec końców najważniejsze jest poradzenie sobie w każdym warunkach, nawet tych, które mniej nam odpowiadają.

Skontaktuj się z nami

Masz dodatkowe pytania? Chcesz otrzymać ofertę?
Zachęcamy do kontaktu!

img





    Informacja na temat przetwarzania danych osobowych.