2 marca, 2023

5 powodów by rozważyć zmianę pracy

Mężczyzna w biurze zestresowany

Zmiana pracy to dla wielu z nas stresująca decyzja, która zwykle zostaje poprzedzona odpowiednimi argumentami „za” i „przeciw”. Niektórzy potrzebują miesięcy lub lat by do niej dojrzeć. Wymaga wyjścia poza strefę komfortu i narusza nieco poczucie stabilizacji. Jednak, możliwości i perspektywy na przyszłość jakie niesie za sobą zmiana pracy, często są znacznie cenniejsze niż wygoda czy powierzchowny spokój. Tego zdania są np. przedstawiciele pokolenia Z, dla których ten krok jest niezbędny w rozwoju ich kariery. Stale poszukują nowych wyzwań i nie przywiązują się do miejsca pracy. Jest to jednak pokolenie, któremu znacznie łatwiej przychodzi podejmowanie decyzji, nawet tych trudnych.

Kiedy jest czas by poszukać nowego pracodawcy? Jakie są zalety zmiany pracy? Jakie mogą być główne powody by obecną pracę zmienić na nową?

Jeśli właśnie te pytania pojawiają się w Twojej głowie, poznaj 5 ważnych powodów, które pomogą Ci znaleźć na nie odpowiedzi.

1. Brak satysfakcji z wynagrodzenia

Niezadowolenie z wysokości wynagrodzenia to prawdopodobnie jedna z najczęstszych przyczyn podjęcia decyzji o zmianie pracy. Pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa, status i spokój. Dodatkowo w dobie szalejącej inflacji naturalna okazuję się potrzeba zarabiania więcej. Kiedy Twoje wynagrodzenie jest nieadekwatne do wykonywanych przez Ciebie obowiązków lub do stawek rynkowych, poziom Twojej satysfakcji z obecnego miejsca pracy spada – podobnie, jak Twoje zaangażowanie. 

2. Brak możliwości rozwoju zawodowego

Brak szkoleń, ambitnych projektów, zdobywania nowych umiejętności to kolejne czynniki mogące wpływać na niezadowolenie z warunków pracy w obecnej firmie. Dla wielu pracowników, zwłaszcza z branży nowoczesnych technologii, nauka jest już często koniecznością by utrzymać pracę i zarabiać satysfakcjonujące pieniądze. Ta tendencja sprawia, że pracodawcy mierzący się z wyzwaniami rynku pracy stale uatrakcyjniają ofertę benefitów pracowniczych. Stawki w IT są na tyle wysokie, że często to już nie pieniądze determinują przyjęcie oferty pracy, a właśnie możliwość rozwijania się.

3. Toksyczna atmosfera

To, jak czujesz się w miejscu pracy jest również bardzo istotne. Możesz być usatysfakcjonowany z wysokości wynagrodzenia, mieć możliwości uczestnictwa w kursach i szkoleniach, ale z powodu atmosfery jaka panuje na co dzień, odczuwać dyskomfort lub niezadowolenie. Zbyt wymagający szef, brak wspólnego języka z zespołem, poczucie przekraczania własnych granic może negatywnie wpływać na jakość wykonywanej przez Ciebie pracy oraz Twoje samopoczucie.

4. Destrukcyjny stres

Długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne  i fizyczne. Granica pomiędzy tym rodzajem stresu, który daje poczucie lekkiego dreszczyku, motywując do działania, a tym, który odczuwasz fizyczne lub psychiczne jest cienka. Konsekwencje, jakie może nieść za sobą bagatelizowanie tego problemu bywa kosztowne.

5. Rutyna, nuda, brak poczucia sensu

Czasem może okazać się, że Twoja ścieżka kariery nie przebiega w taki sposób jakbyś tego chciał. Czujesz, że utknąłeś w martwym punkcie i nie widzisz perspektyw na jakąkolwiek zmianę. Zadaj sobie pytanie czy obecne stanowisko odpowiada na Twoje potrzeby. Czy obecna praca jest ciekawa i pełna wyzwań? Czy masz poczucie sensu wykonywanych przez Ciebie codziennych zadań? Czy zwyczajnie lubisz i doceniasz to co robisz? Praca, która jednocześnie jest Twoją pasją może przynieść wiele radości i satysfakcji każdego dnia.

Szukasz pracy, która będzie także Twoją pasją? Sprawdź oferty od ASTEK

Dodatkowymi powodami poszukiwania nowych wyzwań mogą być: sytuacja finansowa obecnej firmy, poczucie niedocenienia przez przełożonego, stale rosnąca liczba obowiązków czy kultura firmy, co do której masz wątpliwości. Wszystkie powyższe przykłady mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego. Średnio spędzasz w pracy niemal 1/3 doby. Szkoda, byś tracił czas na miejsce, które zamiast rozwiązywać Twoje problemy, jedynie je pomnaża.

A teraz wyobraź sobie nową, idealną pracę. Jaka ona jest? Co w niej najbardziej lubisz? Dlaczego mógłbyś ją polecić znajomemu? Jeśli ten obrazek dalece odbiega od aktualnego miejsca, w którym się znajdujesz, czas byś poszukał nowej pracy. Wiele osób po zmianie miejsca pracy odczuwa ulgę i motywację do podjęcia nowych działań.

Czas byś i Ty podjął odpowiednie kroki. Powodzenia!

Skontaktuj się z nami

Masz dodatkowe pytania? Chcesz otrzymać ofertę?
Zachęcamy do kontaktu!

img

    Informacja na temat przetwarzania danych osobowych.