2 marca, 2023

Jakie jest pokolenie Z?

Mężczyzna z telefonem komórkowym

Pokolenie Z – co to znaczy?

Do niedawna to milenialsi byli numerem jeden wśród dyskusji pomiędzy starszymi pokoleniami. Dziś oddają swoje miejsce tzw. „zetce”. Rosnąca liczba zagadnień ich dotycząca zdaje się nie mieć końca. Pojawiają się w wynikach wyszukiwarek miliony razy. Pytania zadają nauczyciele i wykładowcy ze szkół i uniwersytetów, którzy jako pierwsi mają z nimi doświadczenia. Firmy chcące dostosować swoje produkty i komunikację pod nowych, młodszych klientów. Aż w końcu także pracodawcy, mający świadomość, że czas otworzyć się na najmłodsze pokolenie pracowników. Jacy są przedstawiciele pokolenia Z? Co najbardziej cenią sobie na rynku pracy? Jacy są w życiu zawodowym?

Możesz spotkać się także z takimi określeniami jak pokolenie C od angielskiego przymiotnika „connected”, post-milennialsi jako następcy pokolenia Y czy pokolenie internetowe (mediów społecznościowych), jako to które dorastało w czasach bezproblemowego dostępu do sieci. Urodzili się w latach 1995-2010. Są to dzisiejsi nastolatkowie wciąż uczący się lub studiujący jak i dwudziestoparolatkowie, mający swoje pierwsze doświadczenia zawodowe za sobą. Spółgłoska „Z” przy jego nazwie jest kontynuacją użytych ostatnich trzech liter alfabetu. Po przedstawicielach generacji X urodzonych pomiędzy 1965, a 1979 rokiem oraz Y urodzonych pomiędzy 1980, a 1995 rokiem przyszedł czas na pokolenie Z.

Jacy są przedstawiciele pokolenia nowoczesnych technologii?

Środowisko zetek jest pierwszym pokoleniem, które nie pamięta czasów bez dostępu do Internetu albo smartfonu. Są biegli w obsłudze urządzeń elektronicznychw przeciwieństwie do swoich rodziców, którzy najczęściej reprezentują pokolenie X. Dzięki mediom społecznościowym są na stałe połączeni ze światem, dlatego znacznie mniejszą wagę przypisują spotkaniom face-to-face, w przeciwieństwie do poprzednich pokoleń. Nie oznacza jednak, że życie społeczne nie jest dla nich istotne. Wręcz przeciwnie, znajomi odgrywają znaczącą rolę w ich życiu.

Zdecydowanie ich największą super mocą jest zdolność do przyswajania nowych technologii. W niewiarygodnie szybkim tempie chłoną wiedzę i wyróżniają się umiejętnością robienia wielu rzeczy naraz (z ang. multitasking). Są przyzwyczajeni do otrzymywania potrzebnych informacji, w zaledwie kilka sekund, dlatego też są dość niecierpliwi, gdy muszą na coś zaczekać. Jednakże znacznie szybciej reagują na zmiany i podejmują decyzje.

Mimo tego pędu w jakim przyszło im funkcjonować, żyją w balansie pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Odpoczynek jest dla nich nie tyle zbawienny co obowiązkowy do posiadania zdrowego i satysfakcjonującego życia. W przeciwieństwie do swoich rodziców, nie biorą udziału w tzn. wyścigu szczurów. Stawiają na work-life balance . Zdają sobie sprawę z problemów natury psychicznej i znacznie lepiej o nią dbają.

Jakie jest pokolenie Z na rynku pracy?

Gdyby wybrać jedynie trzy słowa, które najlepiej określiłyby ich na rynku pracy, według nas byłyby to „wymagające”, „ambitne” oraz „nieuchwytne”.

Pokolenie nowoczesnych technologii często podczas poszukiwania swojej pierwszej pracy, mówi o naprawdę dużych wymaganiach względem przyszłego pracodawcy. Ma świadomość zapotrzebowania rynku na specjalistów IT, jak również niezwalniającego tempa trendu wzrostu stawek na stanowiska w tej branży. Zapominają niekiedy jednak, że w dzisiejszym świecie ciągle rozwijających się technologii, pracodawcy najbardziej doceniają tych specjalistów, którzy mają zarówno wiedzę teoretyczną jak i kilkuletnią praktykę za sobą.

Chcesz rozpocząć pracę w IT od zera? Dowiedz się co zrobić.

Z drugiej strony pokolenie osób urodzonych po 1995 roku, nie tylko odpowiada na pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej jaką wartość może wnieść w funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale także zadaje pytanie co pracodawca ma do zaoferowania. Pytania o technologię na jakiej się pracuje, to w jaki sposób pracodawca zapewnia pracownikom rozwój lub o atrakcyjność projektów, są już standardem. Nie szukają oni miejsca do „przezimowania”, są ambitni, chłoną wiedzę jak nikt dotąd i chcą stale się rozwijać.

Nie przywiązują się do miejsca pracy. W chwili, gdy ich potrzeby jako pracownika przestają być spełniane, bez trudu podejmują decyzję o jej zmianie. Żyjąc w czasach globalnego zapotrzebowania na specjalistów IT, mają świadomość istnienia wielu możliwości. Dla nich zmiana swojej pracy niesie za sobą same korzyści, bowiem nowy pracodawca bądź projekt jedynie zwiększy ich atrakcyjność na rynku pracy.

Sprawdź oferty od ASTEK Polska

Niezależnie od tego czy widzi się w nich zagrożenie lub przeciwnie – potencjał, trzeba być na nich otwartym. Żyjemy w czasach starzejącego się społeczeństwa, coraz więcej osób odchodzi na emerytury pozostawiając puste miejsca pracy. Młodzi ludzie w połączeniu ze stale rozwijającą się technologią mogą być początkiem nowego, lepszego świata.

Anna Konieczna
Marketing & PR Specialist

Skontaktuj się z nami

Masz dodatkowe pytania? Chcesz otrzymać ofertę?
Zachęcamy do kontaktu!

img





    Informacja na temat przetwarzania danych osobowych.